Onze boeken

De Dommel: stroom door tijd, natuur en landschap

Door Ronald Buskens

Categorie
Noord-Brabant
Boeknummer
#400807-LA16
Titel
De Dommel: stroom door tijd, natuur en landschap
Auteur
Buskens, Ronald
Boektype
Gebonden hardcover met stofomslag
Uitgeverij
Wijk en Aalburg/Haaren : Pictures Publishers/Ecologische Kring Midden-Brabant
Jaar van uitgave
2011
ISBN10
9073187745
ISBN13
9789073187740
Taal
Nederlands
Beschrijving
Originele blauwe linnen band, stofomslag, geïllustreerde schutbladen, geïllustreerd met veel foto's in kleur, kaartjes, 4to.
Samenvatting
Dit 'Dommelboek' beschrijft wat er nu zo bijzonder is, hoe het er nu uitziet en wat de toekomst zou kunnen zijn voor natuur, landschap en water in een altijd maar veranderend stroomgebied. Eerst wordt de Dommel in groot perspectief geschetst. Het gebied waar Cro-Magnon-mens, Vincent van Gogh en Pastoor Beex herinneringen achterlieten. Daarna wordt beschreven hoe de Vlaamse Dommel er nu bij ligt. De Boven-Dommel ondergaat een chemokuur en Beekloop, Tongelreep en Keersop krijgen kalkrijk water uit de kanalen. Toch blijkt het gebied van de Boven-Dommel een schatkamer aan beken te zijn. En heeft de mens door bevloeiingen en viskwekerijen aldaar een duidelijke stempel gedrukt op het landschap. In het hoofdstuk over Eindhoven en het waterschap komen de ontwikkelingen van de waterkwaliteit nadruk... (Lees verder)kelijk in het voetlicht. Het deelgebied met de Kleine Dommel vormde aanleiding om de relaties tussen natuur en grondwater toe te lichten. Beekdalen waren ooit venig dankzij grondwaterstromingen, eeuwenlange aanwezigheid van watermolens en gebrekkige ontwatering, al is daar nu nog maar weinig van zichtbaar. Het leemgebied tussen Eindhoven, Schijndel, Boxtel en Best komt in een apart hoofdstuk aan de orde. Daarna is de cultuurrijke en tegelijkertijd voedingstoffenrijke Beneden-Dommel aan de beurt; een naar ons idee ondergewaardeerd stroomdal. Herontwikkeling van de Beneden-Dommel en grensoverschrijdende verbindingen zijn naar onze mening nodig om aansluitend op Groene Woud, Groene Delta en Levende Beerze te komen tot een Dommelgebied om trots op te zijn. De uitgave is een initiatief van de Ecologische Kring Midden-Brabant. De auteurs en leden van deze natuurstudievereniging zijn ecologen van naam en hebben dit prachtige boekwerk gemaakt vanuit hun grote betrokkenheid bij natuur, landschap en water. Het boek kent de volgende 10 hoofdstukken
1:Dommel in groot perspectief
2:De Vlaamse Dommel
3:De Boven-Dommel; een schatkamer aan beken
4:Eindhoven, het waterschap en het water van de Dommel
5:De Kleine Dommel; Dommel in het klein
6:Over leemgebied en zijdalen
7:De Beneden-Dommel: geen rivier die zich in zoveel bochten wringt
8:De dalen van Beerze en Reusel, proeftuin voor natuur- en landschapsontwikkeling
9:Dat gaat naar Den Bosch toe
10:Stroming door tijd, natuur en landschap
Pagina's
296
Conditie
Goed
Prijs
€ 17,50

Onze gebruikte boeken verkeren in goede tweedehands staat, tenzij hierboven anders beschreven. Kleine onvolkomenheden zijn niet altijd vermeld.