Onze boeken

Chronologisch woordenboek: de ouderdom en herkomst van onze woorden en betekenissen

Door Nicoline van der Sijs

Categorie
Taalkunde & Woordenboeken
Boeknummer
#387167-UH1
Titel
Chronologisch woordenboek: de ouderdom en herkomst van onze woorden en betekenissen
Auteur
Sijs, Nicoline van der
Boektype
Gebonden hardcover met stofomslag
Uitgeverij
Amsterdam : L.J. Veen
Jaar van uitgave
2001
ISBN10
9020420453
ISBN13
9789020420456
Taal
Nederlands
Beschrijving
Originele blauwe hardcover, stofomslag, groot 8vo.
Samenvatting
Studie over datering en herkomst van 18.000 Nederlandse woorden, met chronologisch geordende woordenlijsten.
Woordenboeken zijn meestal alfabetisch of thematisch gerangschikt. In deze studie zijn de voornaamste woorden uit de Nederlandse woordenschat voor het eerst in chronologische volgorde gezet: van het oudste woord wad `doorwaadbare plaats' uit 107 n. Chr. tot weblog uit 2000. In totaal passeren ruim 18.000 woorden de revue.
Daarnaast zijn groepen woorden met eenzelfde herkomst bij elkaar gezet. Daarbij worden vragen beantwoord zoals: Welke nieuwe inheemse woorden dateren na 1950? Welke muziektermen heeft het Nederlands uit het Italiaans geleend? In welke eeuw zijn de meeste Indonesische woorden overgenomen? En: uit welke taal hebben wij de meeste woorden geleend?
Ook is gekeken naa
... (Lees verder)r de ouderdom en herkomst van een groot aantal betekenisverwante woorden, zoals de namen voor beroepen, drugs, groenten, munten, muziekinstrumenten, transportmiddelen, wapens en zoogdieren, Hieruit blijkt bijvoorbeeld uit welke talen wij de meeste biernamen, kleurnamen en sporttermen hebben geleend, en in welke periode dat is gebeurd.
Waarom dateren alle soepnamen van na 1700? En sinds wanneer kennen we de namen van honden- en kattenrassen? Het Chronologisch woordenboek is het eerste boek dat op deze vragen een antwoord geeft.
Uit de ondertitel blijkt dat het om een etymologisch woordenboek op nieuwe leest gaat.
Geen droog alfabetisch woordenboek, maar vele manieren hoe je naar woorden en hun herkomst kunt kijken, met essayistische inleidingen. Groepering naar ouderdom, betekenis en herkomst. Een database met als belangrijkste categorie van indeling datering vormde de bron waaruit dit boek put.
Pagina's
1.180
Conditie
Goed
Prijs
€ 75,00

Onze gebruikte boeken verkeren in goede tweedehands staat, tenzij hierboven anders beschreven. Kleine onvolkomenheden zijn niet altijd vermeld.